ÜRÜNLER

TRANSPORTER
KENDİNDEN KIZAKLI TAŞIYICI
GEMİ VİNCİ
AĞAÇ SÖKME DİKME MAKİNASI
KATLANIR BOMLU VİNÇ
TELESKOBİK VİNÇ
HİDROLİK PLATFORM
HAVUZ
YAT TAŞIMA VİNCİ
YAT TRANSPORTER
PANEL HATTI
PANEL DÖNDÜRME MAKİNASI
END. BOMLU ELLEÇLEME MAKİNASI
LİMAN VİNCİ
HİDROLİK KRİKO
BARAJ IZGARA TEMİZLEME MAKİNASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BARAJ IZGARA TEMİZLEME MAKİNASI

Hidroelektrik santrallerinde kullanılacak olan Baraj Izgara Temizleme Makinası. Makinanın ana fonksiyonu; Izgaralarda biriken çöp vs. gibi suyun akışını yavaşlatan, türbünlerin verimini azaltan malzeme veya eşyayı temizleyip dışarı atmaktır. Makine tarama aparatını suyun tabanına kadar indirip, ızgaraların üzerinden süpürme yaparak yukarı çeker ve ızgaralar üzerindeki çöp vs'yi yukarı taşıyıp bir banta boşaltır ve buradan uzaklaştırır.

Makine; eğer yan yana birkaç tane ızgara var ise, raylar üzerinde yürüyerek diğer ızgaraları da aynı şekilde temizler. Makinenin teleskobik kollu ve halatlı sistem olarak iki ana modeli bulunmaktadır.Her santralin yapısına göre yeni proje çalışması yapılmaktadır. Çünkü her santralin kendine has ölçü ve özellikte yapısı bulunmaktadır.

Makine; manuel kumandalı veya otomatik programlı olarak yapılabilmektedir. Manuel olan, bir personel kumanda ve yönetimi ile çalıştırılmakta, otomatik olan ise programlandığı şekilde ilk start verildikten sonra otomatik olarak belirli zaman aralıkları ile temizleme işini kendisi yapmaktadır. HES'ler bu temizleme işini manuel insan gücü ile yapmakta veya yapmamaktadır. İnsan gücü ile yaparken de ciddi zaman, işgücü ve enerji kaybı yaşanmaktadır. HES'lerin verimini artırmakta bu makinenin çok önemli katkı sağlayacağı şüphesizdir.